25.03 Dzień czytania Tolkiena
- 24.03.2020 21:26
„Jeśli się chce coś znaleźć, trzeba po prostu szukać (…). Rzeczywiście, kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba.”
Święto powstało w 2003 z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego. A kim był Tolkien, zapytacie. Na potrzeby dzisiejszego wpisu zaczęłam czytać o jakże barwnej postaci jaką był autor Hobbita czy Władcy Pierścieni. Wiecie, że był poliglotą i umiał perfekcyjnie porozumiewać się w 30 językach? Uczył się nawet języka polskiego. Był również twórcą kilku języków elfickich, których użył w mitologii Śródziemia. Pomimo stworzenia wielu książek nie za bardzo lubił pisać na maszynie. Do pisania używał dwóch palców wskazujących, co jest pracą czasochłonną jak weźmie się pod uwagę, że Władca Pierścienia, znany nam jako trylogia, pierwotnie miało zostać wydane jako jedna…. Tysiąc stronicowa książka!
Niedawno przeczytałam, że znana już Wam książka, a Wasza lektura „Hobbit, czyli tam i z powrotem…” jest jedną z kilku najbardziej poczytnych książek na świecie. Została sprzedana w ponad 100 mln egzemplarzach (inne źródła podają 140 mln książek).
Dzieła Tolkiena należą do klasyki fantastyki, tak przez Was lubianej. Może napiszecie mi w wiadomości na Librusie o swoich ulubionych fantastycznych książkach? (specjalnie użyłam takiego sformułowania, bo jeśli jakaś książka dla Was jest fantastyczna, z chęcią poczytam opinie o niej).
Czy ktoś z Was będzie dziś czytał Tolkiena, żeby oddać hołd tak wybitnemu pisarzowi? Nagrajcie mi filmik z głośnego czytania! Sfotografujcie się z książką (Hobbitem, Władcą Pierścieni czy inną książką z literatury fantastycznej).
Wiecie jaka jest różnica między literaturą fantastyczną a science-fiction?
Czekam na wiadomości!
Do zobaczenia!
PS. Filmiki, zdjęcia wysyłajcie na ewa.golinska@zsosieknadwisla.pl
PS. Mamy w naszej bibliotece egzemplarze tych dziełJ
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły
e-mail: katarzyna.maksel-zytko@zsosieknadwisla.pl