foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

header — kopia

logo bip

logo bip

11-15 marca 2019

 

Poniedziałek

Krzyżówka matematyczna

Ruszyliśmy z kolejną edycją Tygodnia z Matematyką. Pierwszego dnia do rozwiązania była krzyżówka matematyczna. Zainteresowanie było bardzo duże. Do skrzyni rozwiązań trafiły 74 krzyżówki. Uczniowie rozwiazywali krzyżówkę dosłownie wszędzie: na podłodze, na ścianie, na szafce, na plecach kolegi czy koleżanki. A dopiero się rozkręcamy i najciekawsze przed nami...

 

Wtorek

Szyfrowanie z wybitnymi polskimi matematykami

 Na tablicy pojawiły się portrety wybitnych polskich matematyków, jednak nazwiska zapisane były szyfrem. Zadaniem uczniów było rozszyfrowanie nazwisk korzystając z wskazówek rozwieszonych na korytarzach.  Zaangażowanie uczniów widać było na każdej przerwie. Dodoatkowo uczniowie klas piątych budowali piramidę Sierpińskiego.

 

Środa

Matematyka w biologii i przyrodzie

Matematyka to królowa nauk i jak na królową przystało ma swój udział w każdej dziedzinie życia. Dziś pytania dotyczyły ciekawostek liczbowych związanych z biologią i przyrodą. Zainteresowanie jak zawsze było ogromne, ponieważ do naszej skrzyni odpowiedzi wpadło 85 kartek z odpowiedziami, za co Wam serdecznie dziękujemy. 

Czwartek

Fraktal na stulecie i dzień liczby Pi

14 marca nasza szkoła wzięła udział w projekcie „Fraktal na stulecie”. W ramach Jubileuszowego Roku Matematyki z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Matematycznego wzięliśmy udział we wspólnej zabawie polegającej na ułożeniu fraktala. Trójkąt ten stanowili uczniowie i nauczyciele, którzy stali tak względem siebie, że z góry widoczny był kształt fraktala. Do ułożenia figury potrzeba było 243 osoby – czyli wszystkich uczniów klas 4-8 oraz nauczycieli i pracowników szkoły. Obejrzyj nagranie.

Dodatkowo świętawaliśmy urodziny Liczby Pi - uczniowie klas 4-6 zmierzyli się z kolorowym kodowaniem Dywanu Sierpińskiego, a klas 7-8 przeliczali cyfry rozwinięcia dziesiętnego z sysyemu binarnego.

 

Piątek

Rebusowy zawrót głowy

Na zakończenie naszego tygodnia uczniowie zmierzyli się z rebusami. Wszyscy uczniowie z entuzjazamem rozszyfrowywali hasła. Dodatkowo kreatywni i pomysłowi uczniowie naszej szkoły mogą stworzyć własny rebus matematyczny.

 

Zwycięzcy matematycznych konkursów w ramach Tygodnia z matematyką.

Konkurs fotograficzny - Matematyka w obiektywie

I miejsce - Julia Wasielewska kl. 4c
II miejsce - Alicja Pakulska kl. 6a
III miejsce - Adrian Juchta kl. 4c

 Konkurs plastyczny - Swiat Figur

I miejsce - Oliwia Ruszkowska kl. 7b
II miejsce - Ewelina Malanowska kl. 7a
III miejsce - Zuzanna Rybińska kl. 4c

  Konkurs matematyczny Mała Liga Zadaniowa klas IV

I miejsce - Marta Szumska kl. 4a
II miejsce - Marta Adamska kl. 4a
III miejsce - Martyna Wojciechowska kl. 4a

 Podchody matematyczne

I miejsce - Alicja Pakulska, Karolina Frankowska, kl. 6a i Amelia Kowalska, Oliwia Pasierowska, kl. 6a
II miejsce - Nikodem Kozak, Jakub Szulc, kl. 7b

W piątek w szkole zapanowały kody QR. Na szkolnych korytrzach ukryte zostały zakodowane zadania. Dwuosobowe drużyny musialy jak najszybciej rozwiązać 6 zadań takich jak policzenie drzwi w szkole, znalezienie błędu w tabliczce mnożenia i rozwiązać zagadki logiczne. W poniedziałek ogłoszenie wyników.

W dniu dzisiejszym 60 uczniów naszej szkoły zmierzyło się z zadaniami w konkursie Kangur. Każdy z uczestników otrzymał upominek - zagadkę logiczną z drutu (jak to działa?). Na dużej przerwie uczniowie zakodowali liczbę Pi i stworzyli Pi- słownik. Na kolejnym spotkaniu poznali pojęcie fraktala na przykładzie Dywanu Sierpińskiego. Wielkoformatowy dywan przygotowali uczniowie klasy 6a, a każdy uczeń mógł wykonać swój fraktal.

W Dniu Liczby Pi w naszej szkole królowały figury. Uczniowie zmierzyli się w wielkim teście licznia pól - zwyciężyła Alicja Pakulska z klasy 6a, drugie miejsce zajęła Nadia Szewczyk z klasy 6b i Jakub Szulc z klasy VIIb. Na kolejnej przerwie umiejętności matmatyczne były tak samo ważne jak szczęście - w turnieju bingo zwycięzyli: Ewelina Malanowska z klasy VIIa i Aniela Man z klasy IVc. Już  jutro uczniowie zmierzą się z zadaniami Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur. Trzymamy kciuki:)

Copyright © 2019 Zespół Szkół im. H. Sucharskeigo w Osieku nad Wisła Rights Reserved.