foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

header — kopia

logo bip

logo bip

Jesteśmy częścią większej całości...

Grupę edukacyjno-terapeutyczną tworzy wspólnie 5 uczniów i 3 nauczycieli terapeutów: Agnieszka Fabiszewska, Natalia Zambrzycka- Tomaka i Natalia Dudkowska.

Edukacja i terapia w naszej grupie realizowana jest każdego dnia w oparciu o wielozmysłowe poznawanie świata.

Nasi uczniowie z grupy edukacyjno-terapeutycznej mieli możliwość aktywnie spędzić czas na ściance wspinaczkowej. Warsztaty będą odbywać się cyklicznie raz w miesiącu przez okres roku szkolnego 2018/2019. Środki zostały pozyskane dzięki fundacji, która przychyliła się do naszego pomysłu.
Podczas pierwszych zajęć dzieci zapoznały się z danym miejscem. Pani Marta opowiedziała nam o bezpieczeństwie i w jaki sposób należy się zachować. Zapoznała nas z instrukcją wspinania oraz zaprezentowała swoje możliwości co zaowocowało podjęciem próby wspinania się przez dzieci.
Wspólnie będziemy przełamywać swoje ograniczenia jak i poznawać granice swoich możliwości!

W dniu 10 października gościliśmy Panią Małgosię wraz z jej przyjacielem – psem terapeutą. Pani Małgosia prowadzi zajęcia z dogoterapii i zgodziła się odwiedzić również i naszych uczniów. Pies poprzez absolutną akceptację, zaspokaja potrzebę bliskości, łagodzi poczucie samotności, odrzucenia czy lęku. Poprzez swoją miękką sierść i temperaturę ciała wyższą niż u człowieka przywołuje bardzo miłe wspomnienia, przytulanie się do niego sprzyja rozluźnieniu mięśni i zrelaksowaniu się. Kontakt z czworonogiem pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami. Na początku dzieci przypomniały sobie zasady jak zachować się w towarzystwie psa. Mogły w praktyce wykorzystać wcześniej zdobytą wiedzę i nabyć więcej umiejętności. Z czworonogiem bawiły się wyśmienicie. Głaskanie, dawanie smakołyków oraz przytulanie się do niego sprawiało, że dzieci czuły się zrozumiane i szczęśliwe. Ponadto zajęcia miały usprawniać sferę werbalną, emocjonalną i społeczną. Wiele ćwiczeń manualnych oraz wzrokowo-ruchowych z pewnością wpłynie pozytywnie na rozwój dzieci. Ponadto uczniowie wykonali obrazek psa po czym mogli wziąć prace do domu. Spotkanie z psem terapeutą miało na dzieci ogromny wpływ, gdyż następnego dnia uczniowie przypominali sobie różne sytuacje związane z psem, a podczas rozmowy okazało się, że każdy uczeń śnił o piesku.

Dnia 5 października dzieci z naszej szkoły z grupy edukacyjno – terapeutycznej brały udział w spotkaniu z Foką Paro. To robot – terapeuta, którego zadaniem jest poprawa funkcjonowania w sferze poznawczej i emocjonalno-społecznej. Dlaczego foka? Jest to zwierzę, które nie posiada żadnych negatywnych skojarzeń. Dlaczego robot? Dla dzieci ze słabą odpornością nie zawsze wskazana jest terapia z prawdziwym zwierzątkiem, dlatego też w takich sytuacjach rewelacyjnie sprawdza się robot. Nasi uczniowie bardzo szybko zaakceptowali Paro. Dzieci śpiewały jej piosenki, opowiadały historie dnia codziennego, wytworzyła się bardzo ciepła atmosfera, gdzie wszyscy czuli się bezpiecznie i szczęśliwie. Paro była bardzo często przytulana i głaskana. Zdecydowanie dzieci ogłosili ją przyjacielem grupy edukacyjno-terapeutycznej.

Copyright © 2019 Zespół Szkół im. H. Sucharskeigo w Osieku nad Wisła Rights Reserved.